کنترل وزن

Main1136
۱-   چاقی یک بیماری مزمن و نتیجه عادات غذایی نادرست است و عموماً از خطاهای کوچک در غذا خوردن است که به مرور جمع شده و اضافه وزن ایجاد می کند. بر خلاف تصور همگان خطاهای خوردن معمولاً در نان و برنج مصرفی نیست و حتی سهم تنقلات در ایجاد چاقی کمتر از آن است که گمان می رود. متخصص تغذیه با ارزیابی رفتارهای پرخطر تغذیه ای پرده از ایرادات پنهان در خوردن برخواهد داشت.
۲-   کاهش وزن با عجله و کم خوردن موقت درمان بلند مدت چاقی نیست. کنترل وزن نیاز به یک مراقبت دائم در غذا خوردن دارد و ترک رعایت ها موجب برگشت وزن می شود. به همین دلیل در برنامه غذایی کنترل وزن همه علائق بیمار لحاظ می شود از جمله رستوران رفتن، مصرف به اندازه تنقلات و …
۳-   ملاحظات روانی و انگیزه در کنترل وزن در سایه ملاقات و پاسخگویی فرد به متخصص و ایجاد تعهد برای عمل به آموزش ها اهمیت زیادی دارد. دانستن تغذیه صحیح اگرچه شرط لازم برای کنترل وزن است ولی ایجاد تعهد و حفظ ارتباط با متخصص لازم است.
۴-   بخش هایی از برنامه غذایی کنترل وزن با توجه به سلیقه و نیاز های فرد قابل مذاکره است بدین معنی که تمایلات فرد خصوصاً در مورد تنقلات توسط متخصص قابل تغییر است بنابراین خستگی از برنامه یا نیاز به ایجاد تنوع را با متخصص در میان بگذارید. 
۵-   کاهش وزن بطور موضعی انجام نمی شود زیرا در علم پزشکی امکان کاهش چربی بدن تنها از قسمتی از بدن امکان پذیر نیست و تنها کاهش وزن عمومی امکان پذیر است.
۶-   در این کلینیک برای کاهش وزن دارو تجویز نمی گردد زیرا آنچه بعنوان اشتهای زیاد از سوی افراد مبتلا به اضافه وزن عنوان می شود فرامین دل و سلیقه فرد است و برای دل و تغییر تفکر فرد در غذا خوردن تا کنون دارویی ساخته نشده است. هر فرد گرسنه می تواند با انتخاب درست غذا رفع گرسنگی کرده و در عین حال به کاهش وزن دست یابد. چاقی نتیجه خوردن لقمه های اضافه در فقدان گرسنگی یا انتخاب نادرست ماده غذایی برای رفع گرسنگی می باشد.
۷-   در این کلینیک تعیین برنامه غذایی بصورت کامپیوتری و از پیش تعیین شده نبوده و براساس شرایط فردی و حتی المقدور بر اساس ذائقه فرد و مصرف همان غذای خانواده می باشد و تنها مقدار مصرف غذاها و نیز برنامه مصرف تنقلات مشخص می گردد.  
۸-   توصیه می شود قبل از اینکه افزایش وزن در کودکان و نوجوانان به حد قابل ملاحظه برسد برای پیشگیری اقدام شود. چاقی در کودکان با برهم زدن بلوغ خطرات جدی در بزرگسالی ایجاد می کند و نیز با تکثیر سلولهای چربی در این سنین درمان اضافه وزن در سنین بالاتر همراه با افتادگی پوست است. 
۹-   جلسات مشاوره هفتگی در این کلینیک برای افرادی که مشکلات بیشتری در کاهش وزن دارند یا به قولی کم اراده هستند می تواند کمک کننده باشد. در این جلسات گروه های ۸ تا ۱۰ نفره حضور می یابند و بطور هفتگی توزین و در جلسه مورد پرسش و پاسخ قرار می گیرند تا بدین ترتیب فرد التزام بیشتری برای رعایت برنامه غذایی داشته باشد. این جلسات هر روز و در ساعت معینی در کلینیک برگزار می شود و شرکت هفتگی بدون پرداخت هزینه است.
۱۰- در این کلینیک کسانی که به مرحله رژیم غذایی ثابت و نگهدارنده می رسند و لازم است وزن مناسب خود را بدون تغییر باقی نگه دارند، ماهانه بدون نوبت و پرداخت هزینه ملاقات می شوند.