مشاوره

jq3

 بطور کلی دانستن اصول تغذیه صحیح برای هر خانواده لازم است. این اصول شامل وزن و قد ایده آل برای تک تک افراد خانواده و تعریف نیازمندی به گروه های غذایی مختلف با توجه به سن، شرایط رشد و زمینه ارثی بیماری ها در خانواده است.
مشاوره تغذیه تنها محدود به کاهش وزن در افراد مبتلا به اضافه وزن نیست بلکه مسائل تغذیه ای برای کودکان بالای یک سال شامل کندی رشد و بی اشتهایی؛ تغذیه نوجوانان برای رسیدن به پتانسیل رشد در دوره جهش قد و دانستنیهای تغذیه میان سالی و سالمندی شامل مکمل های تغذیه ای مورد نیاز در سنین مختلف و پیشگیری از بیماری های شایع مثل پوکی استخوان، دیابت و … است. بانوانی که قصد بارداری دارند و آنان که باردار هستند می توانند ضروریات تغذیه بارداری و شیردهی را با توجه به شرایط جسمی و عادات غذایی خود بیاموزند.
بیماران بستری در بیمارستان در بخش های جراحی، آی سی یو و … که قادر به دریافت غذای کافی از راه دهان نیستند و در بیمارستان یا منزل از راه لوله تغذیه می شوند نیاز به مشاوره تغذیه دارند. برای بیماران مبتلا به چربی خون بالا، سنگ کلیه، کبد چرب، نارسایی کلیه، پُرفشاری خون، نقرس و بدخیمی ها انجام مشاوره تغذیه ضروری است و همراه داشتن آخرین آزمایشات و پرونده پزشکی در مشاوره تغذیه لازم است.
برای بیماران کنترل وزن که سابقه بیماری ندارند، داشتن آزمایش خون الزامی نیست و در صورت نیاز توسط دکتر در هنگام ملاقات اول درخواست خواهد شد.